Home | Subscribe | Cannon Falls Lifestyles | Contact Us | E-Edition
Cannon Falls Beacon | Cannon Falls, Minnesota 55009
Classified Ads
Local Links
Extras




cannon realty

home : sports : sports August 28, 2014

5/2/2013 2:21:00 PM
Track teams are first at Hayfield

by Mike Dalton

The CFHS track teams finally got outside for a meet last Thursday, April 25, with both the boys and girls placing 1st at Hayfield.

Results from the girls portion of the meet are as follows:

100m dash: Mikaela DeGroot, 7th, and Brooklyn Hanson, 10th; 200m dash: Emma Thomley, 1st, Silka Ritzman, 8th, and Gabrielle Graham, 11th; 400m dash: Esther Pranke, 6th, and Karinna Ritzman, 8th; 1600m run: Emi Trost, 1st, and Katherine Hoffman, 2nd.

100m hurdles: Tia Fields, 1st, Anna Nelson, 3rd, and Madison Sesker, 4th; 300m hurdles: Brooke Hogan, 1st, Silka Ritzman, 2nd, Nelson, 6th; 4x100 relay, 1st (Kelsie Beissel, Mada Hofstedt, Grace Rutter, Maggie Rutter); 4x200 relay, 1st (G. Rutter, M. Rutter, Sarah Modrak, Dani Hansen); 4x400 relay, 1st (Hansen, Maria Jensen, Angie Hoey, Thomley); 4x800 relay, 1st (Hoffman, Caroline Bowen, Amber Edwards, Hoey).

High jump: Hoey, 3rd, G. Rutter, 4th; pole vault: Jensen, 1st; long jump: Hofstedt, 1st, Thomley, 3rd; triple jump: Beissel, 2nd, Hofstedt, 4th, Hansen, 6th; shot put: Christina Pranke, 1st, Shelby Miller, 5th, DeGroot, 6th; and discus: C. Pranke, 4th, and Miller, 5th.

Results from the boys:

100m dash: Ryan Castillo, 1st, Jack Holscher, 2nd, Blake Hogan, 5th; 200m dash: Castillo, 1st, Nick Van Watermeulen, 3rd, Hogan, 11th; 400m dash: Alex Bultena, 2nd, Connor Rohr, 3rd; 800m run: Kyler Banks, 3rd, Zach Stiehl, 6th, Jacob Kostrzewski, 9th; 1600m run: Cole Grosland, 3rd, Ryan Epps, 6th, Nate Wildenberg, 7th; 3200m run: Rohr, 4th, Karl Ritzman, 5th, Jacob Peine 7th.

110m hurdles: Reas Sessions, 1st, Zach Dockter, 2nd; 300m hurdles: Sessions, 1st, Dockter, 2nd, Evan Heather, 4th; 4x200 relay, 2nd (Kostrzewski, Roman Wundrow, Cody Rapp, Hogan); 4x400 relay, 2nd (Alex Brummund, Cody Thorburn, Sessions, Wundrow); 4x800 relay, 2nd (Rohr, Ritzman, Stiehl, Peine).

High jump: Bultena, 3rd, Zach Siebenaler, 6th; pole vault: Van Watermeulen, 1st, Chase Jacobson, 2nd, Gus Foss, 3rd; long jump: Brummund, 3rd, Bryan Anderson, 6th, Ethan Dalton, 8th; Triple jump: Anderson, 1st, Banks, 2nd, Brummund, 6th; shot put: Jonah Pince, 1st, Kostrzewski, 2nd, Matt Delk, 3rd; discus: Delk, 2nd, Pince, 5th, Grant Langevin, 9th.

Both teams were home Tuesday. They go to Lake City on Thursday, and are at the True Team meet at Red Wing on Tuesday, May 7.



Advanced Search







Home | Subscribe | Cannon Falls Lifestyles | Contact Us

Cannon Falls Beacon • Box 366 • Cannon Falls, Minnesota 55009
(507) 263-3991 or (800) 263-3991


Software © 1998-2014 1up! Software, All Rights Reserved